ابوالفضل عالی

متولد 1334در تهران، وی تحصیلات خود را در مقاطع لیسانس رشته گرافیک و فوق‌لیسانس پژوهش هنر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه هنر به اتمام رساند.

ابوالفضل عالی متولد 1334در تهران است. وی تحصیلات خود را در مقاطع لیسانس رشته گرافیک و فوق‌لیسانس پژوهش هنر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه هنر به اتمام رساند. ابوالفضل عالی پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت جدّی خود را در عرصه گرافیک آغاز نمود و با پیوستن به جریان نوپای هنرمندان انقلابی در حوزه هنری و راه‌اندازی واحد گرافیک کار خود را به طور متمرکز ادامه داد. او در کارنامه فعالیت‌های خود؛ عضویت در هیئت علمی دانشگاه هنر، مسئول گروه تجسمی دانشکده صدا و سیما، مسئول بخش گرافیک شبکه دو صدا و سیما، عضویت در شورای تخصصی تألیف کتاب‌های درسی رشته هنر آموزش و پرورش و … به ثبت رسانده است. عالی در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی داخلی و خارجی متعددی شرکت کرد؛ همچنان نیز آثار وی در نمایشگاه‌ها مختلف مناسبتی به نمایش گذاشته می‌شوند. ابوالفضل عالی آبان 1376 هنگام انجام مأموریت اداری در سانحه رانندگی درگذشت..

جوائز و افتخارات:
• ۱۳۵۸ شرکت در نمایشگاه گروهی حوزه اندیشه‌وهنر اسلامی.
• ۱۳۵۹ دریافت مدرک کارشناسی از دانشکده هنرهای زیبا در رشته گرافیک. شرکت در نمایشگاه گروهی گرافیک در موزه هنرهای معاصر. طراحی پوستر معروف “شب‌های الله‌اکبر” به شیوه ترکیب مواد. طراحی پوستر معروف “میرزاکوچک‌خان” با تکنیک ترکیب مواد.
• ۱۳۶۰ طراحی پوسترهایی از شهید مرتضی مطهری با تکنیک ترکیب مواد. شرکت در نمایشگاه گروهی موزه هنرهای معاصر.
• ۱۳۶۲ گردآوری کتاب “هنر گرافیک در انقلاب اسلامی” و چاپ آن از سوی حوزه هنری. اولین تجربه ایربراش در طراحی پوستر “بهشت زهرا”.
• ۱۳۶۳ شرکت در نمایشگاه هفته فرهنگی ایران در پاریس به همت سازمان یونسکو. راه‌اندازی و آماده‌سازی نگارخانه “سوره” (جنب سینما بهمن، تهران).
• ۱۳۶۴ شرکت در نمایشگاه هنر گرافیک ایران در کراچی. نمایش گروهی آثار در “خانه سوره”. نمایشگاه گروهی در فرانسه، شهر پاریس.
• ۱۳۶۵ نمایشگاه انفرادی (اسفند) در “خانه سوره”. نمایشگاه گروهی در پاکستان، شهر کراچی. نمایش گروهی آثار در “خانه سوره”. نمایشگاه گروهی در فرانسه، شهر پاریس. بهترین طراح برگزیده سال در بخش پوستر.[۱] مسؤول گروه تجسمی دانشکده “صداوسیما”. مسؤول بخش گرافیک شبکه ۲ تلویزیون.
• ۱۳۶۶ طراحی پوستر با موضوع “خانه خدا” به شیوه ایربراش و گواش. چاپ چندپوستر از آثار ابوالفضل عالی در کتاب گرافیک سال. نمایشگاه گروهی در موزه هنرهای معاصر.
• ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ سفر به آلمان و اقامت چندماهه برای چاپ کتاب “ده‌سال با طراحان گرافیک انقلاب اسلامی” و “ده‌سال با نقاشان انقلاب اسلامی”. دریافت لوح زرین، دیپلم افتخار و مدال یادبود از “مجتمع هنر و ادبیات دفاع مقدس”. ساخت پوستر دومین نمایشگاه هنر گرافیک ایران”. نمایشگاه گروهی در موزه هنرهای معاصر.
• ۱۳۶۹ گفتگو با ماهنامه “سوره”، دوره دوم، شماره ۳.
• ۱۳۷۰ دریافت بورسیه از وزارت علوم برای ادامه تحصیلات هنری و اعزام به شهر کلرمون فرانسه.
• ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ رهاکردن تحصیل در فرانسه و پیگیری فرصت مطالعاتی خود در دانشگاه هنر، مقطع کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر. راه‌اندازی گروه هنری جوان. ۱۲ شهریور، گفتگو با روزنامه کیهان. شرکت در سومین نمایشگاه “دوسالانه آثار طراحان گرافیک ایران” و چاپ آثار در کتابی با همین عنوان از سوی موزه هنرهای معاصر. مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری.[۲]. تدریس در “مؤسسه آموزش عالی سوره”. عضو کمیته بررسی کتب درسی و آموزشی.

گـــالــری آثـــــار

لطــفا نظـر خـود را بـنـویـسیـد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *