هیئت سرود استان تهران،جایی برای هم اندیشی و هم افزایی گروه های سرود

هیئت سرود استان تهران،جایی برای هم اندیشی و هم افزایی گروه های سرود

اولین نشست خبری هئیت سرود استان تهران در حوزه هنری استان تهران برگزار شد و سرپرستان این هیئت از ایده شکل گیری و اهمیت هم‌اندیشی و هم‌افزایی گروه‌های سرود گفتند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، صبح هشتم مردادماه 1402 اولین نشست خبری هیئت سرود استان تهران با حضور جابر باقری، سرپرست گروه نسیم رحمت تهران، علی شریفی، سرپرست گروه ساکنان آسمان شهرستان پیشوا، رضا مولایی، سرپرست گروه نورالهدی شهرستان بهارستان و جمعی از اهالی رسانه در سالن جلسات حوزه هنری استان تهران برگزار شد.
در ابتدای این نشست جابر باقری، سرپرست گروه نسیم رحمت تهران اظهار کرد: در چندین ماه گذشته با توجه به اینکه سرود مورد استقبال قرار گرفته و به نقطه طلایی خود رسیده، همچنین نهادهای زیادی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و سازمان تبلیغات در بحث سرود ورود کردند، قرار شد بیشتر از قبل به اهمیت موضوع سرود بپردازیم. در بررسی‌هایی که انجام دادیم مشخص شد به رغم پراکندگی زیادی که گروه‌های سرود در سراسر کشور به خصوص در استان تهران دارند، هیچ مرجعی وجود ندارد که گروه‌های سرود را دور هم جمع کند. به همین خاطر در یک سال اخیر با گروه‌های سرود تهران جلسات زیادی داشتیم تا با یک شکل و سبک خاص دور هم‌جمع شویم و هم‌افزایی داشته باشیم.
هیئت محل گردهم آمدن همه آدم ها با همه نظرهاست.
وی در ادامه با بیان اینکه اسم های زیادی برای این دورهمی بزرگ گروه های سرود درنظر داشتیم، گفت: یک سری اسامی مانند مجمع، صنف و یا انجمن مطرح شد اما به هرحال در این موضوع اختلاف نظرهایی وجود داشت تا اینکه با همه اختلاف نظرها به این‌نتیجه رسیدم که گروه های سرود در قالب هئیت دور هم جمع شوند. همانطور که می‌دانید هیئت و هیئت‌ها امتحان خود را پس داده‌اند. در هیئت، همه افراد با همه اختلاف نظرهایی که دارند به عشق اهل بیت(ع) کنار هم ‌می‌نشینند. همین امر باعث شد هیئت بهترین فرم برای جمع کردن گروه‌های سرود استان تهران در نظر گرفته شود و پس از بارش فکری که با دوستان داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که نام این دورهمی را هئیت سرود استان تهران بگذاریم.
وقتی گروه های سرود پای کار آمدند
جابری در ادامه گفت: پس از جلساتی که داشتیم خوشبختانه دوستان از شهرستان پیشوا، بهارستان و اسلامشهر پای کار آمدند و مطمئن هستیم پس از این نشست خبری کار به دیگر شهرستان‌های تهران هم می‌رسد و آنها نیز پای کار خواهند آمد.
وی در خصوص برنامه های هئیت سرود تهران در ایام ماه محرم و صفر گفت: ما برنامه‌هایی برای ماه محرم و صفر داریم که ظرف چند روز آینده و پس از نهایی شدن اعلام می‌کنیم. اما می‌توانم بگویم که برنامه‌های خوبی برای اربعین حسینی (ع) خواهیم داشت.
سرپرست گروه سرود نسیم رحمت تهران با اشاره به اینکه هئیت یک تشکل و نهاد مردمی دینی است گفت: قرار نیست هئیت سرود استان تهران کار خاصی انجام دهد اما این هئیت فرصتی را به وجود می‌آورد که نوجوان‌های استان تهران دور هم جمع شوند.
احیای میراث سرود، وظیفه هیئت سرود تهران است
جابری اظهار داشت: در هیئت سرود تهران، مداح و قاری حضور دارند ولی همه این فعالیت ها با مدیریت گروه های نوجوان سرود خواهد بود. یکی از وظایف هئیت سرود استان تهران، احیای میراث سرود است.‌سرود یک ارث گران بهاست که از قبل از انقلاب، دوران دفاع مقدس و تا الان ادامه پیدا کرده و به دست ما رسیده است. ما قصد داریم در هئیت سرود استان تهران نسل امروزی سرود را با نسل گذشته سرود آشنا کنیم. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم، قصد داریم از پیشکسوتان سرود کشور، از شاعران، ترانه‌سرایان و کارگردانانی که نماهنگ‌های زیبایی تولید کرده‌اند دعوت به عمل بیاوریم تا در کنار نوجوانان علاقه‌مند حضور داشته باشند.
یکی از وظایف این هیئت انتقال تجربه است
جابری ادامه داد: یکی دیگر از وظایف این هئیت انتقال تجربه است. در دورهمی هایی که خواهیم داشت گروه ها و مربیان گروه های سرود الگوی مناسبی خواهند شد تا بتوانند مسیر را با قدرت بیشتری طی کنند.
وی با بیان این مطلب که در هیئت سرود، انتقال تجربه بین گروه‌های سرود رخ خواهد داد افزود: وقتی مربی‌ها و گروه‌های سرود فرصتی برای دیدن همدیگر نداشته باشند و نشناسند رقابتی منفی بین آنها ایجاد می شود اما اگر فضایی ایجاد شود تا مربی‌ها و گروه‌های سرود همدیگر را ببیند می‌توانند هم رفاقتی خوب با هم داشته باشند و هم انتقال تجربه کنند. هر موقع افرادی دور هم جمع شدند پرقدرت می‌شوند و انفرادی کار کردن راه به جایی نخواهند برد.

https://artehran.ir/?p=3428

لطــفا نظـر خـود را بـنـویـسیـد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *